Zatrudnienie cudzoziemca – czy jest skomplikowane?

admin

Wielu przedsiębiorców zmaga się z brakiem pracowników na rynku. Aby tego uniknąć wiele z nich decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakie warunki należy spełnić, aby zatrudnić taką osobę. A co, jeśli nie możemy poradzić sobie z formalnościami? Z czyjej pomocy wtedy skorzystać?

Jak zatrudnić Ukraińca? Do jakiej pracy?

Aby zatrudnić Ukraińca lub inną osobę z za granicy należy spełnić określone warunki i uporać się z formalnościami. Najczęściej takie osoby zatrudniane są do prac sezonowych – w gospodarstwach rolnych lub nadmorskich kurortach, a także  w całorocznej gastronomii czy firmach sprzątających. Oczywiście osoby z za granicy zatrudniane są nie tylko na stanowiskach niższego szczebla. Wielu z nich obejmuje również stanowiska dyrektorskie czy kierownicze. Co ciekawe, kobiety z Ukrainy posiadają wiele cennych umiejętności, jeśli chodzi o makijaż i medycynę estetyczną kobiet.

Warunki, jakie należy spełnić, aby zatrudnić cudzoziemca

Aby cudzoziemiec mógł podjąć pracę na terenie Polski niezbędne jest posiadanie przez niego zezwolenia na pobyt i pracę. Warunki, jakie wynikają z ustawy i które należy spełnić to:

  • posiadanie przez cudzoziemca praca do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • wynagrodzenie, które jest wskazane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy, nie może być niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracy pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku;
  • posiadanie stabilnego i regularnego dochodu przez cudzoziemca, które wystarczy na pokrycie kosztów utrzymania siebie i rodziny,
  • posiadanie miejsca zamieszkania przez cudzoziemca.
Jak zatrudnić Ukraińca

Z czyjej pomocy skorzystać?

Zastanawiasz się, jak zatrudnić cudzoziemca? Formalności przerażają Cię? Jest sposób, aby sobie z tym poradzić. Mianowicie na rynku istnieje wiele agencji zatrudnienia, które zajmują się zatrudnianiem pracowników z zagranicy. Korzystając z jej usług mamy pewność, że dospawany zostanie odpowiedni pracownik. Wiele agencji daje gwarancję, że pracownik będzie pracował u nas określony okres czasu, a w przypadku, kiedy pracownik zrezygnuje z zatrudnienia zwracane są nam środki wydane na agencje zatrudnienia.

Next Post

Czy własna agencja ubezpieczeniowa to dobry biznes?

Szukasz sposobu na własną firmę? Zastanawiasz się, w jakim kierunku najlepiej pójść? Co powiesz na agencję ubezpieczeniową? Ubezpieczenia Żnin są i będą ludziom potrzebne zawsze. Z drugiej strony agencji ubezpieczeniowych jest sporo. Czy warto otwierać kolejną? Jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając cały artykuł. Zapraszamy.  
ubezpieczenia Żnin

Obserwuj nas