Jak skuteczne są komórki macierzyste w ortopedii?

admin

Ostatnio wiele możemy usłyszeć o komórkach macierzystych wykorzystywanych w medycynie. Dlaczego tak zyskały na popularności oraz jak wykorzystywane są w ortopedii? Czy leczenie za ich pomocą naprawdę przynosi efekty?  

Komórki macierzyste w ortopedii – Skąd ich popularność? 

Komórek macierzystych po raz pierwszy użyto w roku 1988 we Francji. W Polsce po raz pierwszy tę metodę leczenia wykorzystano 19 lat później, czyli w 2007 roku.  Do dziś ta metoda bardzo się rozwinęła. Mamy wielu specjalistów, którzy do leczenia posługują się komórkami macierzystymi. Są one niezwykle cenne, ponieważ mają zdolność do powielania i różnicowania się w inne, wyspecjalizowane komórki, mogą one zastąpić komórki uszkodzonych tkanek. Oznacza to, że dzięki czemuś, co każdy z nas ma w swoim organizmie przez całe życie, możemy wyleczyć wiele schorzeń.  Choć początkowo komórki macierzyste pozyskiwano jedynie z krwi pępowinowej, dziś pobiera się je również ze szpiku kostnego, a nawet tkanki tłuszczowej. Jakie choroby można wyleczyć za ich pomocą?

Komórki macierzyste

Choroby leczone komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi stosowane jest w wielu dziedzinach medycyny. Jest skuteczne przy leczeniu między innymi:

  • raka piersi,
  • różnych rodzajów ostrej białaczki,
  • ziarnicy złośliwej,
  • niedokrwistości ciężkiej,
  • samoistnej nadpłytkowości.

Kto by pomyślał, że choroby tak poważne, jak nowotwory mogą być leczone siłami własnego organizmu. Leczenie komórkami macierzystymi z każdym rokiem bardziej zyskuje na popularności. Cały czas są również prowadzone badania, które mają na celu poszerzenie listy schorzeń leczonych tą metodą. Mimo wszystko komórki macierzyste największą aprobatą cieszą się w ortopedii. Dlaczego?

Dlaczego ortopedzi tak lubią wykorzystywać komórki macierzyste?

Okazuje się, że dzięki komórkom macierzystym wiele urazów, których skutki wcześniej były nie do wyleczenia, dziś są w pełni uleczalne. Po przeszczepie komórek macierzystych ze zdrowej tkanki pacjenta do miejsca zmienionego przez chorobę, same określają miejsce, w którym się znajdują, a następnie rozpoznają jego potrzeby. Poniżej podane są efekty takiego leczenia:

  • uszkodzone mięśnie i stawy regenerują się,
  • zmniejszają się dolegliwości bólowe,
  • uszkodzone powierzchnie stawowe zostają odtworzone,
  • zakres ruchu się zwiększa, a nierzadko pacjenci wracają do pełnej sprawności.

Należy pamiętać, że im człowiek starszy, tym regeneracja może trwać dłużej i przynosić mniejsze efekty, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u ortopedy.

Next Post

Wszystko o pilnikach do paznokci!

Interesuje Cię tematyka kosmetyczna? Może sama pracujesz, jako kosmetyczka i chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej o pilnikach do paznokci? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym przeczytasz same ciekawostki.
Bloczek polerski do paznokci

Obserwuj nas